Čivava krátkosrstá

čivava krátkosrstá
čivava krátkosrstá

Čivava krátkosrstá

Čivava krátkosrstá

Najmenšie psy na svete sú čivavy a sú dobrými spoločníkmi. Pevne sú zviazané so svojimi majiteľmi, sú bystré a ľahko trénovateľné pokiaľ začnete s tréningom dosť skoro. Môžu byť ostré v prítomnosti cudzích ľudí, pretože by najradšej chceli mať všetku pozornosť svojho majiteľa len pre seba. Čivavy sú prekypujúce osobnosťou. Často sú svojráznou a výstrednou osobnosťou, ktorej sa žiadne iné plemeno nevyrovná.

čivava krátkosrstá

Čivava krátkosrstá

Čivava krátkosrstá má tendenciu veľmi úzko sa spájať najmä s jedným členom rodiny. Počiatky čivavy sú zahalené tajomstvom; niekto tvrdí, že je to starodávne mexické plemeno, zatiaľ čo iní veria, že čivava pochádza z Číny. Podľa posledných prieskumov je však najpravdepodobnejšie že čivavy pochádzajú z Mexika.

Čivava krátkosrstá a jej zdravie

Čivava krátkosrstá je odolný malý pes s niekoľkými dedičnými problémami. Kvôli svojej nepatrnej veľkosti je však viac ohrozený zranením ako väčšie plemená. Sú známe nasledujúce stavy:

Luxácia patela.
Problémy so srdcom.
Hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).
Niektoré prípady epilepsie v starobe.
Luxácia patela je dedičný stav, keď psovi koleno kĺže z miesta a spôsobuje zablokovanie nohy, pričom noha je držaná nad zemou. Je to bežný stav u malých plemien a líši sa podľa závažnosti.

Hypoglykémia sa vyskytuje hlavne u šteniat čivavy a veľmi malých čiváv. Pečeň nedokáže správne ukladať glykogén, čo znamená, že hladina cukru v krvi kolíše, čo vedie k zbaveniu tela základných živín.

Čivavy a molera

Čivavy, rovnako ako deti, sa narodia s mäkkým miestom na hornej časti lebky (kde sa kosti ešte nespojili a niekedy sa ani nespoja), čo sa potom nazýva molera. Molera sa často nezatvára, kým šteniatko nie je staré niekoľko mesiacov, niekedy (ale to sa stáva iba zriedka) sa nespojí vôbec. Dajte veľký pozor, aby vaša čivava neutrpela žiadne zranenia v tejto oblasti hlavy.

Čivava krátkosrstá a zdravotné testy

Pre čivavu neexistujú povinné zdravotné testy. Kluby plemien čivava však podnecujú chovateľov, aby testovali rodičovské psy na luxáciu patela a psy s týmto ochorením by sa nemali chovať pre ďalšie pokolenia.

Zdravie a výživa čiváv

Aby sa podporil ich rast, šteniatka čivavy by sa mali držať pravidelného kŕmenia a mali by mať rovnomerne rozložené tri jedlá po celý deň a to až do veku 12 mesiacov.

Vďaka svojej malej veľkosti sa môže váha čivavy ľahko rôzne vyvíjať. Veterinári odporúčajú kŕmiť dospelé čivavy vysoko kvalitným krmivom pre domáce zvieratá dvakrát denne, pričom na základe informácií na ich obaloch určujú veľkosť porcií a zohľadňujú aj ich vek, veľkosť a dennú aktivitu. Veterinári tiež odporúčajú udržiavať odmeny a pochúťky pri tomto plemene psíka na minime.

Prečo sa čivavy tak často trasú? V niektorých prípadoch sú trochu podchladné, ale zvyčajne sa chvejú, keď sú nervózne alebo nadšené. Čivavy sa tiež môžu triasť keď majú nedostatok hladiny cukru v krvy. V obchodoch sa dá kúpiť špeciálny prípravok, ktorý sa zmieša s vodou a zvýši im hladinu cukru. Nikdy im nedávajte obyčajný cukor.

Čivava krátkosrstá a čivava dlhosrstá

čivava krátkosrstá a čivava dlhosrstá

čivava krátkosrstá a čivava dlhosrstá

 

Často sa stretávame s otázkou : Je dlhosrstá čivava väčšia ako krátkosrstá čivava?
Dlhosrstá čivava má rovnakú veľkosť ako krátkosrstá čivava. Krátkosrstá čivava aj dlhosrstá čivava zdieľajú rovnaký temperament. Krátkosrstá čivava aj dlhosrstá čivava patria k rovnakému plemenu a majú väčšinu rovnakých všeobecných vlastností. Dlhosrsté čivavy majú jednoducho genetickú variáciu, ktorá im dodáva dlhšiu a nadýchanú srsť.

Čivavy a srsť

Čivava nepatrí medzi plemená ktorým výraznejšie vypadáva srsť. Ak máte ale alergiu na srsť je pre vás výhodnejšia krátkosrstá čivava. Krátkosrstá čivava má kratšiu srsť a vypadávajú jej menšie chĺpky. Dlhosrstá čivava zasa mierne lepšie znáša chladnejšie prostredie. Krátkosrstá čivava o niečo lepšie znáša letnú horúčavu.

Čivavy a kúpanie

Dlhosrstá aj krátkosrstá čivava sú rovnaké plemeno psa aj čo sa týka starostlivosti o srsť. Je potrebné ich kefovať aspoň raz týždenne. Čivavy obyčajne nie je potrebné kúpať častejšie ako raz za mesiac. Najmä ak váš psík sa prevažne nachádza v interiéri.

Starostlivosť o čivavu by mala zahŕňať kontrolu, či na pokožke nie sú nejaké hrudky alebo príznaky parazitov. Využite túto príležitosť a tiež skontrolujte oči vášho domáceho maznáčika na začervenanie alebo výtok a skontrolujte aj jeho uši, či nevykazuje príznaky infekcie, ako je zvláštny zápach alebo čierny alebo hnedý vosk.

 

Čivava krátkosrstá a temperament

čivava krátkosrstá

čivava krátkosrstá

Čivavy sú malé, komické, zábavné, expresívne a verné malé psy. Zahrabávajú sa pod prikrývky, tancujú na zadných nohách, mávajú labkami vo vzduchu a olizujú všetko, čo im je na očiach. Čivava krátkosrstá je drzé a veľmi temperamentné plemeno.
Čivavy sú inteligentné, divoké a veľmi hravé. Čivava krátkosrstá je veľmi verný pes ktorý upozorňuje svojho pána na prítomnosť cudzích ľudí.

Krátkosrsté čivavy a ich životný štýl

Čivava je plemeno do rodinného domu či apartmánu, ktoré miluje svoje stvorenie. Veľkosť čivavy znamená, že môže byť psom ktorého si môžete vziať so sebou kamkoľvek a rád pôjde. Nezabudnite však, že to nie je psík ktorého môžete zatvárať do kabelky.
Z prechádzok bude mať veľa pôžitku, rovnako šťastný je však aj v záhrade.

Čivava je hravé plemeno psa

Čivavy sú krehké stvorenia, a preto sú všeobecne nevhodné pre domácnosti s malými deťmi. Plemeno čivava má tendenciu byť prudko lojálne k jednej konkrétnej osobe a preto v niektorých prípadoch môže danú osobu nadmerne chrániť a to najmä v okolí iných ľudí alebo zvierat. Čivava má tendenciu mať klanovú povahu, pričom často uprednostňuje spoločnosť iných čiváv alebo zmesi čiváv a iných psov. Tieto vlastnosti ich všeobecne robia nevhodnými pre domácnosti s deťmi, ktoré nie sú dostatočne trpezlivé a pokojné.

Tendencie čivavy

Čivava má tendenciu veľmi úzko sa spájať najmä s jedným členom rodiny. Nie je to ale ideálne plemeno pre rodiny s malými deťmi, ktoré môžu čivavy zraniť v zápale hry. Veľkosť čivavy z nej robí obľúbeného kandidáta na vyzdvihnutie do výšok, čo ale čivava veľmi neocení. Čivava nie je najvhodnejšie plemeno psa pre bujarú domácnosť.

Čivavy a malé deti

Nie je vhodné chovať čivavu s deťmi do 10 rokov, bez ohľadu na to, ako dobre to dieťa myslí.

Mladšie deti sa nemôžu vyhnúť nemotornosti a to, že dieťa „to myslelo dobre“, je pre čivavu malou útechou, na ktorú nešťastnou náhodou šliapli, sadli si na ňu, stlačili ju, trafili ju náhodne ťažkou guľou alebo spadli zo schodov alebo na betónovú terasu.

Väčšina čivaviek sa navyše cíti byť ohromená hlasnými hlasmi a rýchlymi pohybmi, ktoré deti nemôžu robiť, a výsledkom môže byť stres a strach dokonca v ojedinelých prípadoch aj obranné pohryzenie.

Je čivava krátkosrstá vhodná k inými domácim miláčikom?

Väčšina čivaviek vychádza skvele s ostatnými domácimi miláčikmi v ich vlastnej rodine. Vo väčšine prípadov je čivava pozorná a dáva pozor aj na od nej menšie zvieratká.

Mali by ste si však dať pozor na ich miešanie s väčšími psami. Ak to chcete vyskúšať, uistite sa, že viete správne čítať psy a uistite sa, že ten veľký druhý pes je tichý, jemný a dobre vychovaný. Pretože aj veľký nafukovací pes môže čivave nešťastnou náhodou ublížiť.

Nemiešal by som čivavu s plemenom, ktorého dedičstvo prenasleduje korisť. Čivavy môžu vyzerať ako korisť, najmä keď sa rýchlo pohybujú. To môže vyvolať inštinktívne prenasledovanie u plemien, ako sú strední až veľkí teriéri, chrti a severské plemená ako napríklad Aljašský malamut a Akita Inu.

Ak je to možné, mali by ste chovať čivavu s iným malým plemenom, úplne ideálne je chovať ho s ďalšou čivavou. Toto plemeno je nezvyčajné v tom, že zvyčajne rozpoznáva a dôrazne uprednostňuje prítomnosť iného člena svojho vlastného plemena.

Keď ste preč, budú si dve čivavy navzájom robiť spoločnosť, budú sa spolu hrať, budú si navzájom čistiť uši. Čivavy môžu byť obsedantnými lízačkami uší. A budú sa navzájom zahrievať tým, že sa k sebe túlia.

Ako vychádzajú čivavy so psami mimo vlastnej rodiny? Často nie dobre. Čivavy často vyvolávajú rozruch, keď spozorujú cudzieho psa, najmä väčšieho. Je to, akoby čivava chcela presvedčiť väčšieho psa, že je silou, s ktorou treba rátať, a nie bezmocnou korisťou. Čivava sa možno snaží chrániť seba samú tým, že postaví chradnúcu fasádu, ktorá druhému psovi povie, aby šiel preč.

Toto je úzkostný stav mysle, s ktorým váš malý pes žije. Lepšie je ho naučiť, že vy ste vodca, ktorý sa postará o to, aby ste boli v bezpečí a takýmto spôsobom od neho držať ostatných psov. Potom sa bude môcť uvoľniť a nechať všetko na vás. To je psychologicky zdravé a bezpečné nastavenie mysle, ktoré by ste mali chcieť, aby mal váš pes.

Čivava krátkosrstá je úplne plnohodnotný pes

Čivava krátkosrstá

Čivava krátkosrstá

Aj keď je čivava psík malej postavy je to úplne plnohodnotný pes s veľkým srdcom. Čivava je ale veľmi krehký psík. Deti ktoré sú väčšie ako čivavy môžu psíka celkom ľahko nechtiac zraniť.
Niektoré čivavy môžu pomerne často štekať a čivava bude vašim vynikajúcim strážnym psom, ktorý vás často upozorní na návštevníkov ešte predtým, ako dorazia!

Čivava a socializácia

Čivava bude šťastne žiť s ostatnými psami, ak sa včas socializuje. Čivavy však najlepšie nažívajú s ďalšimi čivavami.

Buďte opatrní, ak očakávate, že čivava bude žiť s väčšími plemenami.
Čivava krátkosrstá najradšej vyhľadáva spoločnosť najmä jej majiteľa.

Čivava krátkosrstá a trénovateľnosť.

Čivava je veľmi inteligentný pes a pomerne rýchlo sa naučí príkazy. Čivava je však niekedy tvrdohlavý a svojský psík. Čivava krátkosrstá má čuch, ktorý je jeden z najlepších na svete medzi psami. Dokáže sa všade v batožine dostať preto sa používa aj na letiskách pri policajných a colných kontrolách. Čivavy sú tiež jedno z najpoužívanejších plemien v nemocniciach na terapie. V Mexiku nie je nezvyčajné, ak človek trénuje svoje čivavy na lovecké účely. Tam, na domácom trávniku, sa čivava často používa na lov malých hlodavcov, ako sú myši, potkany a dokonca aj veveričky!

Čivava krátkosrstá a jej genetický temperament

To, ako sa chová čivava, závisí od genetického temperamentu ich rodičov a starých rodičov. Ich malá veľkosť robí čivavy citlivými a zraniteľnými voči zraneniam a útokom väčších zvierat. Rovnako ako všetci psi majú aj čivavy prospech z vhodnej socializácie a výcviku. Čivavy majú tendenciu lepšie sa učiť, keď sú odmeňované pozitívnym posilnením, napríklad pochúťkou alebo chválou. Pri správnom výcviku, ktorý čivava potrebuje, môže byť tento pes mimoriadne inteligentný. Spôsob, akým je čivava trénovaná, ovplyvní aj jej správanie.

Čivavy sú aj mimoriadne variabilné. Nájdete jednotlivcov, ktorí sú živí alebo pokojní. Čivavy sú odvážne alebo plaché. Ostré alebo aj mäkké. Sebavedomé aj nervózne. Tvrdohlavé alebo dychtivé vás potešiť. Temperament čivavy veľmi závisí od genetického temperamentu jej rodičov a starých rodičov. Inými slovami, celé línie čiváv sú sociálne alebo aj asociálne.

Ak si privediete domov jednotlivca, ktorý zdedil gény pre zlý temperament tak, povedzme, že to nie je veľmi rozumné, pokiaľ nie ste pripravení žiť s nestabilným psom. V niektorých výnimočných prípadoch ani socializácia a výcvik nemôžu v čivavách prekonať zlé gény ich predkov.

Socializácia a tréning – čivava krátkosrstá

Socializácia a tréning sú však stále pre čivavy nesmierne dôležité. Pokiaľ vaša čivava zdedila gény pre normálny temperament, bude to, záležať len na vás ako ju vychováte, to bude potom rozhodujúce pre to, ako sa vaša čivava bude správať.

Vašu čivavu by ste nemali stále nosiť na rukách pretože si na to môže zvyknúť a obávať sa samostatnosti. Nosiť čivavu stále na rukách je pomerne častý zlozvyk, potom sa váš pes môže zbytočne obávať okolia.

Častou chybou u chovateľov je tiež že si zaobstarajú dve čivavy ktoré majú často obe zdedené zlé gény. Potom chovom množia takýto zlý gén ďalej.

Pri výchove psíka je tiež nežiadúce ak sa k nemu správate ako k bábike, alebo k bábätku. Je potrebné si uvedomiť že čivava je plemeno psa ako každé iné.

Ďalšou pomerne častou chybou je netrénovať čivavu a nenaučiť ju žiadne príkazy. Smiať sa keď je psík agresívny a prehliadať keď sa čivava správa zle.

Všetci psi, bez ohľadu na ich veľkosť, by sa mali naučiť, ako chodiť na vlastných nohách, ako robiť to, čo im bolo povedané, a ako vychádzať v pokoji so svetom. Tak vyrastie sebavedomá a správaním stabilná čivava.

 

Čivava krátkosrstá a starostlivosť

Čivava krátkosrstá nepotrebuje nič iné ako kefu raz týždenne. Čivavy sú nenáročné psy, ale je dobre ak im raz denne umyjete zuby so špeciálnou zubnou pastou pre psy.

Čivava je prirodzene opatrná voči cudzím ľuďom, ale akonáhle sa vaša čivava upokojí s tým, že nehrozí žiadne nebezpečenstvo, je to nesmierne priateľský psík. Začnite čo najskôr so socializáciou svojej čivavy, aby ste sa vyhli zbytočným problémom v budúcnosti.

Čivava krátkosrstá a zvýšená starostlivosť o oči

Čivava má veľké oči a pretože je tak malá a blízko pri zemi, ľahko sa jej do nich dostane štrk alebo prach. Čivavy je dobré pravidelne kontrolovať a čistiť im oči, aby ste predišli podráždeniu a infekcii.
Niektoré čivavy s pribúdajúcimi rokmi prichádzajú o zuby. Zuby im preto radšej pravidelne čistite, aby boli čo najdlhšie zdravé. Zuby sú pre psa mimoriadne dôležité. Okrem zubnej pasty pre psov sa dá na tento účel kúpiť psie žuvačky, alebo hračky. Vodičky na ďasná môžete zohnať u zverolekára, alebo v lekárni.

Opatrnosť pri hre s čivavami

Buďte opatrní, pretože vaše šteňa čivavy sa vám na začiatok dostane pod nohy, ale čoskoro zistí, že to nie je dobrý nápad!
Nenechajte svoju čivavu zbytočne skákať z výšky z nábytku a odskakovať, pretože by to mohlo poškodiť jej malé kĺby.

Čivava krátkosrstá je úplne najmenšie psie plemeno na svete.

Čivava je známa tým, že je najmenším psom na svete, a vďaka svojim charakteristickým vlastnostiam je pravdepodobne jedným z najznámejších.

Čivava sa dá všade pre svoju veľkosť vziať. Môže tak ľahko majiteľa sprevádzať. Čivavy sú dobre trénovateľné. Čivava nevyžaduje veľa cvičenia. Čivavy sú pomerne zdravé psie plemeno. Čivava sa dožíva dlhého psieho veku. Vďaka jemnej postave je čivava ľahko zraniteľná.
Čivava krátkosrstá nie je vhodná pre rušné domácnosti alebo malé deti. Čivava krátkosrstá sa môže stať psom jedného človeka, ktorého si najviac obľúby.

Farby čivavy

Podľa štandardu pre čivavy môžu byť čivavy akejkoľvek farby a to plné, výrazné alebo aj fľakaté.

Plná farba obsahuje plavé, krémové, zlaté, červené, biele, čierne, čokoládové, strieborné a modré (tmavošedé).
Značené znamená jednoliatu farbu kombinovanú s niekoľkými bielymi alebo hnedastými znakmi na tvári, hrudníku a bruchu, nohách a chvoste. Hnedasté znaky môžu byť samotné pevné, alebo môžu to byť bledé chlpy s čiernymi hrotmi alebo žíhané čierne pruhy.
Fľakaté znamená škvrny alebo farebné škvrny na bielom tele.

Cvičenie a tréning čivavy

Čivavy môžu byť malé, ale aj napriek tomu majú dostatok energie a potrebujú aspoň 30 minút denného cvičenia. Držte sa krátkych dávok hry približne do troch mesiacov, aby ste pomohli rastúcemu šteniatku čivavy získať vytrvalosť a zaistili, že jeho rastúce kosti a kĺby nebudú preťažené. Môžete zaviesť prechádzky ktoré prerastú do rutiny vášho domáceho maznáčika od asi štyroch mesiacov veku. Odborníci odporúčajú používať postroj, aby nedošlo k poškodeniu jeho jemnej chrbtice a priedušky.

Čivava a duševná stimulácia

Čivava krátkosrstá má úžitok aj z duševnej stimulácie a to najmä hry v interiéri, napríklad schovávačka, hádzanie a nosenie loptičky sú často hitom.

Výcvik pre čivavu môže začať zhruba od štyroch mesiacov jej veku a pomôže vášmu miláčikovi vyrásť v dobre socializovaného spoločenského psa.

Čivava krátkosrstá bude šťastne sprevádzať svojich majiteľov kdekoľvek a nebude sa jej páčiť, keď zostane sama. Ak budete preč dlhšie ako dve alebo tri hodiny, nechajte svojmu psíkovy niekoľko obľúbených hračiek pre psov, ktoré ho udržia v hre a spália mu energiu.

Čivava krátkosrstá

Čivava krátkosrstá

Fakty o krátkosrstých čivavách

Čivava krátkosrstá je najmenšie plemeno psov na svete.

Čivavy zbožňujú teplo. Budú hľadať najmenšiu slnečnú škvrnu, v ktorej sa budú blažene vyhrievať. Tiež sa hrabú pod prikrývkami a tunelujú pod uterákmi. Vždy, keď si sadnete na pohovku alebo posteľ, musíte byť opatrní, pretože by pod nimi mohla byť čivava.
Je známe, že smrkajú alebo aj reverzne kýchajú, keď sú nadmerne vzrušené, znepokojené alebo príliš rýchlo pijú.
Prvým psom, ktorý obedoval v Dolnej snemovni, bola čivava a tento čivavák mal pre túto príležitosť dokonca diamantový obojok.

Čivavy sa obyčajne dožívajú veku 14 až 20 rokov ale vo výnimočných prípadoch sa dožijú aj do 30 rokov.

Zdieľaj tento príspevok